Przejdź do głównej zawartości

Nauczyciel na sprzedaż


Zapewne pracujesz w zawodzie nauczyciela już jakiś czas. Wiesz już, co jest ważne, aby dobrze wykonywać swoją pracę: znasz najważniejsze przepisy prawa oświatowego, podstawę programową, wykorzystujesz aktywizujące metody nauczania, szukasz nowych pomysłów na zajęcia z uczniami, dogadujesz się z nimi i ich rodzicami. Cieszy Cię, kiedy widzisz, jak dzieci chętnie angażują się w pracę, rodzice przychodzą rozmawiać, słowem: jesteś doceniany. Gdybym jednak podsumowała te działania stwierdzeniem, że dobrze się sprzedajesz, pewnie zazgrzytałbyś zębami i zaprotestował. Sprzedaż, a już na pewno sprzedaż siebie, większości z nas kojarzy się z wciskaniem kitu, manipulowaniem itp. Ogólnie: nic pozytywnego. Stąd też łączymy ze sprzedażą negatywne emocje. Jednak, biorąc pod uwagę rynek pracy, niezależnie od tego, czy jest to świadome, czy nie - sprzedajemy siebie, a dokładniej: szczególne i unikalne połączenie wykształcenia, wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz doświadczenia, za które otrzymujemy określone wynagrodzenie. Jeśli ktoś chce nas zatrudnić, a potem kontynuować to zatrudnienie, to - mówiąc językiem rynkowym - dochodzi do transakcji.
Idąc dalej tym tokiem myślenia, można stwierdzić, że najbardziej pożądana dla nas sytuacja, to taka, w której potencjalni  nabywcy naszych usług, pracodawcy sami będą zabiegać o nas, nasze usługi, co da nam możliwość wybierania ofert pracy, a więc bardzo komfortowy punkt wyjścia.
Twoja wiedza, doświadczenie, umiejętności, to, jak odbierają Cię inni, składają się na Twoją MARKĘ. Dajesz konkretną wartość, wiedzę, w określony sposób komunikujesz się z innymi, wypracowujesz sobie autorytet, budujesz swój wizerunek latami - to właśnie elementy składowe Twojej marki.  Od Ciebie zależy, jak będziesz postrzegany przez potencjalnych klientów, którymi są uczniowie, rodzice, inni nauczyciele, dyrektor, władze samorządowe itd.
Rzecz w tym, by robić to ŚWIADOMIE. Celowe kształtowanie swojego wizerunku przyniesie szybsze i lepsze efekty niż czekanie aż nas docenią, zauważą, jak dobrzy jesteśmy. (Niestety, przekonanie: "jak jesteś dobry, to sami cię docenią" i "siedź w kącie, a znajdą cię" od dawna już nie działa!) Niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie nieustannie komunikujesz swoją markę. 

Mam nadzieję, że cykl artykułów związanych z tą tematyką pomoże Ci robić to lepiej!

Jeśli temat Was zaciekawił, dajcie znać w komentarzach tutaj, na blogu lub na moim fanpage'u 


Komentarze

  1. Dobrze, że podejmujesz takie tematy. Gratuluję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. To temat bardzo na czasie. Wiele razy przekonałam się już, że rodzice wybierają klasę albo szkołę pod konkretnych nauczycieli, którzy są gwarantem jakości. Stąd pomysł na ten wątek. :)

      Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Czy można się wypalić pracując zdalnie?

Ulubiona kawa albo herbata, wygodny ubiór, niezależność i samodzielne decydowanie o organizacji czasu i pracy, w przerwach sącząca się z głośnika delikatna muzyka... Kto by nie chciał tak pracować?  Obecnie, w czasie epidemii koronawirusa, większość z nas tak pracuje lub pracowała i miała możliwość korzystania z powyższych przywilejów. Jednak sama doświadczyłam tego, jak rzeczywistość różni się od naszych wyobrażeń: dwa pierwsze elementy pewnie da się ogarnąć, ale pod względem czasu i organizacji pracy trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby w harmonogramie uwzględnić jeszcze własne dzieci, zakupy, uczenie się obsługi nowych programów i inne obowiązki. A delikatna muzyka to już gra tylko na dobranoc, o ile w ogóle...  Po wielu tygodniach takiej pracy czujesz, że znowu jesteś non stop zmęczony, z niechęcią myślisz o kolejnych zajęciach i zastanawiasz się, czy nie przejść na system korespondencyjny polegający na wysyłaniu materiałów, które uczniowie mają przerobić... Pojawiają się dobr…

O pracy zdalnej nauczyciela z koroną w tle

Te wpis powstał na podstawie materiałów przygotowanych na fejsbukowego live'a, który odbył się 20.03.2020 r. na moim fanpage'u.
Od tygodnia nie ma lekcji. Ze względu na koronawirusa uczniowie są w domach i nauczyciele w większości też. Coraz więcej informacji ze strony MEN i dyrektorów o nauczaniu zdalnym. W obecnej sytuacji, kiedy stwierdzono na dziś 411 przypadków zarażenia, to jedyne słuszne wyjście. W czasie nagrywania live'a nie miałam jeszcze informacji, która pojawiła się dziś wieczorem: od 25.03 już obowiązkowo dla nauczycieli i uczniów wchodzi nauczanie zdalne i nie wracamy do szkół na razie do Wielkanocy. Sytuacja zmienia się bardzo szybko i mnoży wyzwania. Dzisiaj chcę odpowiedzieć na 3 główne pytania:.
 Co teraz jest najważniejsze w pracy nauczyciela?Jak lepiej radzić sobie w obecnej sytuacji?Jak zadbać o siebie? O czym nie będzie? O "twardych", technicznych rzeczach: jaka kamera, mikrofon są najlepsze do nagrywania, jakiej platformy używać itp. Są in…