Przejdź do głównej zawartości

O pracy zdalnej nauczyciela z koroną w tle

Te wpis powstał na podstawie materiałów przygotowanych na fejsbukowego live'a, który odbył się 20.03.2020 r. na moim fanpage'u.

Od tygodnia nie ma lekcji. Ze względu na koronawirusa uczniowie są w domach i nauczyciele w większości też. Coraz więcej informacji ze strony MEN i dyrektorów o nauczaniu zdalnym. W obecnej sytuacji, kiedy stwierdzono na dziś 411 przypadków zarażenia, to jedyne słuszne wyjście. W czasie nagrywania live'a nie miałam jeszcze informacji, która pojawiła się dziś wieczorem: od 25.03 już obowiązkowo dla nauczycieli i uczniów wchodzi nauczanie zdalne i nie wracamy do szkół na razie do Wielkanocy.
Sytuacja zmienia się bardzo szybko i mnoży wyzwania. Dzisiaj chcę odpowiedzieć na 3 główne pytania:.

  1.  Co teraz jest najważniejsze w pracy nauczyciela?
  2. Jak lepiej radzić sobie w obecnej sytuacji?
  3. Jak zadbać o siebie?
O czym nie będzie?
O "twardych", technicznych rzeczach: jaka kamera, mikrofon są najlepsze do nagrywania, jakiej platformy używać itp. Są inni, którzy znają się na tym lepiej niż ja...
1. Na grupach dotyczących zdalnego nauczania, w których uczestniczę, pojawiają się głosy nauczycieli, którzy nigdy nie pracowali zdalnie i nie wiedzą jak się do tego zabrać. Czują się zagubieni. Jeśli jesteś taka osobą, to proponuję: ZACZNIJ Z TYM, CO MASZ. Jeśli korzystasz z Facebooka - załóż grupę dla uczniów. Możesz to zrobić w telefonie na WhatsApp'ie czy w Messengerze. Nie musisz od razu korzystać z nowoczesnych wynalazków i sprzętu. Dalej masz obawy? Poproś uczniów o pomoc. Zrobią to w kilka minut, tak, jak moi. :)
Obecnie, jeszcze bardziej istotne jest, aby UCZEŃ BYŁ W CENTRUM naszych działań. Do tej pory uczniowie spędzały w szkole ok. 30-40 godzin tygodniowo. Przerwy świąteczne, ferie czy wakacje były miłym odpoczynkiem. Jednak przymusowa izolacja to coś zupełnie innego. Dzieci źle znoszą takie sytuacje. Wielu straciło poczucie bezpieczeństwa. To, co znali do tej pory i jak funkcjonowali zmieniło się. Zapewne tez słyszą i czytają niepojące informacje i o tym, że osoby zarażone wirusem umierają. Nasi uczniowie mogą odczuwać lęk i smutek, poczucie zagrożenia.
Naszą rolą jest, aby zadbać o swoich uczniów. Dlatego wysyłanie uczniom listy zadań do zrobienia przez dziennik elektroniczny wydaje mi się jakąś fuszerką. Teraz nasi uczniowie potrzebują naszego wsparcia. Łącząc się z nimi online, ale na żywo, zapytaj, jak się czują, jak minął im dzień i uśmiechaj się częściej niż zwykle. Możemy stać się dla nich "stabilizatorami" w tej chaotycznej i stale zmieniającej się sytuacji. Kimś w rodzaj łącznika między tym, co było do tej pory, co dobrze znają, a nową rzeczywistością.
2. Ten punkt łączy się z następnym - 3.
Aby wspierać naszych podopiecznych, musimy najpierw zadbać o siebie, o swoje bhp i higienę pracy. Dlatego:
  • Pamiętaj o drobnych codziennych rytuałach. Ja zaczynam dzień od kawy z cynamonem i kardamonem, potem 10-15 minut ćwiczę tai chi i coś na rozciąganie. Robię to zanim odpalę internet i świat zaatakuje mnie swoimi newsami.
  • Ustal najpierw ze sobą zasady pracy zdalnej, potem z uczniami i ewentualnie rodzicami (czas pracy, sposób komunikacji itp.). Dla wszystkich jest to nowa sytuacja i mogą sobie nie zdawać sprawy, że krzyk młodszego rodzeństwa albo szczekanie psa może przeszkadzać.
  • Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz. Poproś uczniów o pomoc np. w sprawach technicznych przy nauczaniu online. To bardzo ich angażuje i tworzy świetne warunki do współpracy.
  • Przygotuj się na długi dystans. Mierz siły na zamiary i świadomie zarządzaj sobą w czasie i swoją energią.
  • Oddychaj! W sytuacji stresowej najczęściej wstrzymujemy oddech i oddychamy "szczytami". Pracuj nad głębokim oddechem.
Nie wybraliśmy sobie tego czasu. To on wybrał nas. Popatrz na to, jak na okazję do nauki nowych umiejętności, na docenienie tego, co masz.
Zostawiam Cię z dwoma pytaniami:
  1. Jak teraz widzisz swoją rolę jako nauczyciel?
  2. Co obecnie jest Twoim głównym zadaniem?
Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w komentarzu lub na moich fanpage'u. :)
Pozdrawiam Cię zdrowo! 
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zaliczyłeś drugi semestr?

Koniec roku - inny niż zwykle. Oceny wystawione i "klepnięte" przez Radę. Jeszcze tylko moje podsumowanie semestru z nauką w trybie zdalnym. Też specjalne. Wystarczy zmienić tylko czas na przeszły i tekst mojej montessoriańskiej koleżanki - Iki Pawluczuk , będzie jak najbardziej aktualny. Umieszczam go za zgodą Autorki. Pierwotnie został opublikowany na jej fejsbukowym profilu 23.05.2020 r. Nadal ledwo to ogarniam...  Nie tylko technologicznie, bo chyba gorzej jest jednak z psychiką. Ja, nauczyciel analogowy, urodzony w ubiegłym wieku, trudniący się od dwóch dekad pedagogiką relacyjną. Na obcym sprzęcie wypożyczonym dzięki uprzejmości szkoły, kopiując nań pliki z mojego PC-złomka, który na próbę ściągnięcia aplikacji Teams dwa miesiące temu, natychmiast zareagował rozległym zawałem. Dziergam te zdalne lekcje, jak czapkę na drutach, której nigdy - przenigdy nie u kończyłam, a poczucie niemocy towarzyszy mi już od wielu tygodni. Tak muszą czuć się dzieci, które w szkole, p

Wady i zalety nauczania zdalnego

Mija drugi miesiąc pracy zdalnej w szkołach. Gdybym miała podsumować ten okres, to do plusów zaliczam: Brak dojazdów- jednak 60 km dziennie w obie strony robi różnicę i finansową, i czasową. Więcej czasu na konkretną pracę; z uczniami spotykam się na wideo czacie i choć priorytetem jest dla mnie relacja z nimi, realizuję też konkretne zagadnienia z podstawy programowej. Dla mnie to intensywny czas nauki nowych technologii - w przyspieszonym trybie nauczyłam się obsługi programu Zoom, Microsoft Teams, obsługi czatów wideo, platformy do zarządzania projektami Monday. Odważyłam się na przeprowadzenie live'ów na Facebooku. Okazało się, że jestem elastyczna i łatwo przystosowuję się do zmian. Bardziej skupiłam się na rozwijaniu coachingu dla nauczycieli, jako ważnego wsparcia w przechodzeniu przez zmiany. Minusy: Brak realnego kontaktu z uczniami. Rozmowa wideo to nie to samo... Problemy techniczne ze sprzętem, z internetem, z rodzicami i młodszymi rodzeństwem krzyczący

Czy można się wypalić pracując zdalnie?

Ulubiona kawa albo herbata, wygodny ubiór, niezależność i samodzielne decydowanie o organizacji czasu i pracy, w przerwach sącząca się z głośnika delikatna muzyka... Kto by nie chciał tak pracować?  Obecnie, w czasie epidemii koronawirusa, większość z nas tak pracuje lub pracowała i miała możliwość korzystania z powyższych przywilejów. Jednak sama doświadczyłam tego, jak rzeczywistość różni się od naszych wyobrażeń: dwa pierwsze elementy pewnie da się ogarnąć, ale pod względem czasu i organizacji pracy trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby w harmonogramie uwzględnić jeszcze własne dzieci, zakupy, uczenie się obsługi nowych programów i inne obowiązki. A delikatna muzyka to już gra tylko na dobranoc, o ile w ogóle...  Po wielu tygodniach takiej pracy czujesz, że znowu jesteś non stop zmęczony, z niechęcią myślisz o kolejnych zajęciach i zastanawiasz się, czy nie przejść na system korespondencyjny polegający na wysyłaniu materiałów, które uczniowie mają przerobić... Pojawiają się